Horus

O nás

Sokoliarska skupina Horus vznikla (správne povedané „oživila sa“ – pozri Históriu) v roku 2012 v Košiciach. Dôvodov bolo niekoľko. Už o pár mesiacov skôr sme sa začali venovať mládeži v záujmovom útvare Mladý sokoliar, kde sme začali vychovávať novú generáciu sokoliarov a nadšencov. Keďže po čase sa začali aktivity rozširovať, bolo potrebné ich zastrešiť a tak sa „oprášila“ niekoľko rokov (presne 21) stará myšlienka vzniku sokoliarskej skupiny.

Ďalším podstatným dôvodom bol stav práce s verejnosťou a hlavne úroveň sokoliarskych vystúpení na Slovensku. Za obdobie „ nečinnosti skupiny“ sa vystúpenia s dravcami na Slovensku zmenili… Čo do počtu, aj čo do kvality. Počet vystúpení vzrástol a kvalita išla dole.

Nie nechceme sa tu búchať do hrude, že to všetkým ukážeme, ale veríme, že časom a tým že budeme na sebe pracovať, prinútime aj ostatných aby spravili krok dopredu. Ak sa nám to podarí, aj vy budete mat možnosť tešiť sa z toho s nami, vďaka ešte krajším dravcom a ešte krajším vystúpeniam.

Čo je teda cieľom skupiny Horus? Tak ako to naše moto napovedá, ukázať vám krásu dravcom aj prastarého umenia sokoliarstva, pretože aj keď dnes už nie je pre ľudí neznáme tak ako pred rokmi, stále ostáva často nepochopené. Dravce a ľudia kráčajú spolu dejinami už viac ako 2000 rokov a bolo by smutné keby sa ich cesty dnes rozišli.

No nielen to. Chceme sa venovať aj chovu a odchovu dravcov, vychovávať novú generáciu ľudí ktorí dravcom rozumejú a vedia s nimi narábať, samotnému sokoliarskemu lovu  a zároveň aj ochrane dravcov.

Prvé kroky sú ťažké a nesmelé, no až čas ukáže ako sa nám naše predsavzatia podarili.